Nylon (LDPE)

You are here: Home / Nylon (LDPE)

LDPE

Düşük yoğunluklu polietilen (İngilizce Low-density polyethylene’in kısaltması), petrolden meydana gelen bir termoplastiktir. Polietilenin ilk türüdür, Imperial Chemical Industries tarafından yüksek basınçlı proses kullanılarak bağımsız radikal polimerizasyonu yoluyla 1933 yılında üretilmiştir[1]. Doğaya daha az zarar verdiği için tercih edilen poşet hammaddesi
pe32 olarak da bilinen malzeme. Yoğunuluğu 0,925civarı olan petkim’in bazen süper bazen eh işte ürettiği deterjan torbaları,tekstil torbaları,çocuk bezi imalatı sera örtüleri,bina yalıtım malzemeleri,kablo imalatı,hijyenik bezler,serum kantorbaları vs. olarak alabildiğine çok olanda kullanılabilen polymerdir. abisi hdpe’dir daha karakterli olup moleküllerine çeki düzen verilmiş versiyonu lldpe’dir.

Hem film hem enjeksiyonluk olarak kullanılır,filmlik aplikasyonlarda blown film uygulamasında ara sıra kopsada çok delikanlı bir yapı içersinde hareket ederken cast film uygulamalarında bazen karaktersiz bir yapı sergileyip kopup durur bu durumda uygulama kurtarıyorsa içine lldpe katılarak kopma riski azaltılmaya çalışılır.

Zilyon tane çeşidi ve uygulama alanı olsada yurdumda en çok petkim f2 12 çanta poşet,mağaza poşeti gibi ve g03 5 sera örtüleri gibi sıklıkla kullanılır.
türkçesi alçak yoğunluk polietilen’in kısaltması olarak aype’dir.
gümrük tarife istatistik pozisyonu (gtip 2007): 390110900011
LDPE 0,910-0,940 g/cm3 yoğunluk aralığında tanımlanır. Yüksek oksidasyon etmenleri dışında oda sıcaklığında tepkisizdir. 80 °C sıcaklıklarında sürekli ve 95 °C de kısa bir süre dayanabilir. Tümüyle esnek yarısaydam ya da opak varyasyonlarla oluşur ve hemen hemen hiç kırılamayacak kadar güçlüdür.

Yüksek yoğunluklu polietilenden(HDPE) daha çok dallanma vardır, bundan dolayı moleküller arası bağları zayıftır. Gerilme dayanımı düşük, esnekliği yülsektir.

HDPE Materyali ve LDPE Materyali Arasındaki Fark Nedir?

Yüksek yoğunluklu polietilen ( HDPE ) veya polietilen yüksek yoğunluklu ( PEHD ) petrolden yapılmış polietilen termoplastiktir.Borular için kullanıldığında bazen “alkathene” veya “polythene” denir. Yüksek yoğunluk yoğunluğuna sahip olan HDPE, plastik şişelerin, korozyona dayanıklı boruların, jeomembranların ve plastik kereste imalatında kullanılmaktadır. HDPE genel olarak geri dönüşümlüdür ve reçine tanımlama kodu olarak “2” numarasına sahiptir.
2007 yılında küresel HDPE piyasası 30 milyon tonun üzerinde bir hacme ulaştı.
Düşük yoğunluklu polietilen ( LDPE ), monomerden yapılmış termoplastiktir Etilen . 1933’te Imperial Chemical Industriestarafından üretilen polietilenin ilk sınıfıydı. (ICI) kullanılarak serbest radikal polimerizasyonu ile yüksek basınçlı bir işlem uygulanır . Üretimi bugün aynı yöntemi kullanıyor. EPA, LDPE’nin% 5.7’sinin (geri dönüşüm sayısı 4) geri dönüştürüldüğünü tahmin etmektedir. Daha modern polimerlerin rekabetine rağmen, LDPE önemli plastik sınıfı olmaya devam etmektedir. 2013 yılında dünya çapında LDPE piyasası yaklaşık 33 milyar ABD doları seviyesine ulaştı.

Birçok PE türü olmasına rağmen, en yaygın olanları düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) ve yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE).Tıpkı PVC ve CPVC polimer dünyasında kuzenleri öpüşürken, LDPE ve HDPE’nin çok ortak noktası var – ve birçok farklılık da var.

Serbest radikal polimerizasyonu ile üretilen LDPE, PE’nin herhangi bir formunun en uzun ve kısa zincirli dallanmasına sahiptir, bu da daha düşük yoğunluğa neden olur. Dallanma, moleküler zincirlerin kristal formunda sıkı bir şekilde ambalajlanmasını önler, bu yüzden LDPE daha az gerilme mukavemetine, ancak daha fazla sünekliğe sahiptir. Olağanüstü “şekillendirilebilirlik”, LDPE’yi, plastik şişeler, kova ve kaseler gibi sert ürünlerden, plastik bakkal torbaları ve plastik sargı sarması gibi filmli tabakalara kadar bir dizi uygulama için özellikle yararlı kılmaktadır. Kahvaltıda tahıl yedin mi? Tahta kutusu içindeki süt kutusu ve plastik torbanın astarı büyük olasılıkla LDPE ile yapıldı.

Polimer zincirinin zıt tarafında, polimer zincirinin en az dallanmasıyla karakterize edilen HDPE’ye sahibiz. Daha az dallanma, kristalizasyon sırasında iyi doğrusal moleküllerin birlikte toplanarak HDPE’yi daha yoğun ve katı hale getirdiği anlamına gelir. Çekme dayanımı eklendiğinde, HDPE, süt ve deterjan testileri, çöp kutuları, su boruları ve çocuk oyuncakları gibi biraz daha “omurga” gerektiren uygulamalar için PE seçimi anlamına geliyor. Ayrıca, HDPE’nin havai fişek yapımında tercih edilen tüp malzemesi olarak kartonun yerini almasının nedenlerinden biridir. Bir havai fişek arızalıysa HDPE boru parçalanmaya eğilimlidir ve borudaki patlama bittikten sonra HDPE boru geri dönüşümlüdür.